• 99/12/18

داروخانه های دانشکده داروسازی

 

در سال 1359 دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اولین دانشگاهی که نسبت به تربیت داروساز و ایجاد دانشکده داروسازی اقدام نموده بود ، برآن شد تا جهت کارآموزی عملی و حرفه ای دانشجویان داروسازی ، عرصه های آموزش کاربردی را فراهم نماید . در راستای تحقق این هدف جناب آقای دکتر فرسام که سرپرستی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران را در سال های نخست پس از انقلاب به عهده داشتند تلاش و پیگیری های فراوانی نمودند. پس از رایزنی های فراوان در تاریخ چهاردهم خرداد سال 1359 نخستین قرارداد همکاری بین سازمان منطقه ای بهداری تهران و دانشکده داروسازی دانشگاه تهران منعقد شد بر اساس این قرارداد داروخانه آبان در بیست و ششم تیر ماه سال 1359 به دانشکده داروسازی واگذار شد و به نام سیزده آبان تغییر نام یافت. اولین سرپرست داروخانه های دانشکده داروسازی آقای دکتر جاویدان نژاد بودند که پس از ایشان این مسئولیت توسط ریاست دانشکده برعهده آقای دکتر سید حمید خویی قرار گرفت .
در سال 1360 داروخانه های نمونه طالقانی ، بوعلی و شهیدعابدینی به این مجموعه افزوده شدند. در سال 1361 و در زمان سرپرستی اقای دکتر فریدون سیامک نژاد داروخانه ایثار هم به این مجموعه افزوده گردید. در سال 1365 مرحوم آقای دکتر امینی با وقف داروخانه خود به دانشکده داروسازی تعداد داروخانه های مجموعه داروخانه های دانشکده داروسازی را به 6 داروخانه افزایش یافت.
در سال 1374 و در دوران سرپرستی آقای دکتر ناصر نقدی با راه اندازی ساختمان جدید داروخانه فوق تخصصی سیزده آبان جهت ارائه خدمات تخصصی به بیماران خاص راه اندازی گردید. انبار مرکزی داروخانه ها با هدف برنامه ریزی صحیح در توزیع و هچنین انبارش استاندار داروهای مورد نیاز بیماران در سال 1374 در دو طبقه در ساختمان جدید با شرایط کاملا استاندارد تاسیس گردید . 
با شروع جنگ تحمیلی ، داروخانه های دانشکده داروسازی به عنوان امین سیستم دارویی کشور نقشی اساسی در توزیع عادلانه دارو به عهده گرفت. کشور در دهه 60 جهت تامین اقلام دارویی با محدودیت جدی روبه رو بود و مشکلاتی به تبع آن دامنگیر عرصه دارو و درمان شد، لذا توان داروخانه های این مجموعه بیش از هرچیز متوجه خدمت رسانی به بیماران و نیازمندان دارویی گردید. در واقع در دوران جنگ تحمیلی مراکز قابل اطمینانی لازم بود تا به توزیع عادلانه دارو در شرایط بحرانی کشور نظارت و اقدام نماید که خواه و ناخواه این مسئولیت به دوش داروخانه های دانشکده داروسازی گذاشته شد . به این دلیل وظیفه آموزش دانشجویان در اولویت دوم قرار گرفت. در روزهای جنگ و با کمبود دارو و شرایط بحرانی موشک باران داروخانه های شبانه روزی لحظه ای تعطیل نبوده و همواره در حال ارائه خدمات دارویی بوده اند.
پس از اتمام جنگ تحمیلی و دوره بازسازی کشور ، مجموعه داروخانه های دانشکده داروسازی علاوه بر حفظ وظایف خود بعنوان بازویی قدرتمند در توزیع دارو ، نسبت به افزایش کیفیت و بروز رسانی خدمات خود اقدام نمود ، از جمله این خدمات که در دوره سرپرسنی آقای دکتر خیرالله غلامی آغاز گردید میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
- تجهیز داروخانه ها به امکانات استاندارد راه اندازی سیستم نرم افزاری جدید با امکانات کامل و مدرن
- راه اندازی واحد آموزش بدو و حین خدمت کارکنان
- را اندازی مرکز اطلاع رسانی داروپزشکی(DPIC)
- راه اندازی مرکز تحقیقات تجویز و مصرف منطقی دارو
- راه اندازی واحد آموزش دانشجویان داروسازی
- مرکز مهارت های داروخانه سرپایی ( SKILL LAB)

داروخانه های دانشکده داروسازی با پرسنلی بالغ بر 338 نفر (150 نفر داروساز و 188 نفر غیر داروساز) ارائه دهنده بالاترین سطح از خدمات دارویی به بیش از 2 میلیون مراجعه کننده در سال هستند.همچنین در بخش کارآموزی و آموزش دانشجویان سالانه عهده دار آموزش بیش 370 نفر از دانشجویان داروسازی می باشد. سازمان مرکزی داروخانه ها که شامل امور اداری و مالی و تدارکاتی ، فن آوری اطلاعات ، بیمه ، تضمین کیفیت و سایر موارد مشابه می باشد ، در ساختمان مرکزی داروخانه های دانشکده داروسازی مستقر می باشند.

 

 

 

 

 

 

نام داروخانه تلفن - فاكس آدرس
ايثار 88340920

خ میرزای شیرازی نبش خیابان هفتم

بوعلي 33336046 خ دماوند،جنب بيمارستان بوعلي
دكتر اميني 33119993-33914816 ميدان بهارستان
شهيد عابديني 77522562-77523900 خ بهارستان، جنب بيمارستان طرفه
نمونه طالقاني 22672875-22213635 خ شريعتي، نرسيده به ميدان قدس
سیزده آبان 15-88849011-88822791 میدان هفت تیر، خ کریمخان زند
فوق تخصصی 15-88849011 داخلی 152 میدان هفت تیر، خ کریمخان زند، نبش خردمند شمالی