• 00/01/25

اولین داروی مورد تایید برای درمان کووید-19

اطلاعیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای

اولین داروی مورد تایید برای درمان کووید-19

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی آنتی ویروس Veklury®( remdesivir) را برای درمان کووید-19 در کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان و با وزن حداقل 40 کیلوگرم که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، تایید کرد.

  اولین داروی مورد تایید برای درمان کووید-19

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی آنتی ویروس Veklury®( remdesivir) را برای درمان کووید-19 در کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان و با وزن حداقل 40 کیلوگرم که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، تایید کرد. Veklury اولین دارویی است که که برای درمان کووید-19 از سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه گرفته است.

این تاییدیه بر اساس نتایج حاصل از بررسی سه کارآزمایی بالینی-تصادفی و کنترل شده در افراد مبتلا به نوع خفیف تا شدید کووید-19 بستری شده در بیمارستان می باشد.

  • در یک کارآزمایی که بهبودی 1062 بیمار بستری با نوع خفیف، متوسط و شدید کووید-19 در طی 29 روز از شروع درمان مورد ارزیابی قرار گرفت (بهبودی به معنی مرخصی از بیمارستان یا بستری بودن در بیمارستان بدون نیاز به اکسیژن اضافه و مراقبتهای پزشکی مستمر). متوسط زمان بهبودی برای گروه دریافت کننده ی رمدسویر 10 روز در مقایسه با 15 روز با دارو نما بوده است.
  • در کارآزمایی دوم بر روی بیماران بزرگسال بستری با نوع متوسط بیماری، مقایسه بین بیماران دریافت کننده ی دارو در طی 5 و 10 روز در روز 11 ام مورد ارزیابی قرار گرفت. بهبودی علایم بیماری در روز یازدهم در بیماران دریافت کننده ی 5 روزه ی دارو در مقایسه با دارو نما از نظر آماری به طور قابل توجهی بالاتر بود. بهبودی با گروه درمانی 10 روزه در مقایسه با دارو نما از نظر عددی مطلوب ولی از نظر آماری تفاوت چندانی نداشت.
  • کارآزمایی سوم نیز همچون کارآزمایی دوم درمان با این این دارو در طی دوره های 5 و10 روزه، در روز 14 ام مورد ارزیابی قرار گرفت. احتمال بهبودی علایم بیماری در دوره ی 5 روزه و10 روزه مشابه بود و تفاوت در بهبودی یا میزان مرگ و میر از نظر آماری قابل توجه نبود.

           

  22 اکتبر 2020

 منبع خبر: سازمان غذا و دارو آمریکا

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *